This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Loxley 2.1m x 2.1m Coulsdon Log Cabin
- In Stock
- 7-14 Days Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- Practical yet attractive cabin.
- Stylish overhang.
- 19mm interlocking timber cladding.
- 12mm Tongue and Groove flooring and roofing.
- Half glazed double door with a mortice lock.
- 1x joinery made opening window.
- 4mm Toughened Glass.
- 10 Year Anti-Rot Guarantee
- Manufactured from certified sustainably sourced timber.
- Installation available.
Cabin Construction
This cabin is constructed from high grade pine boards with interlocking tongue and groove joints in the ceiling, floor and cladding. Manufactured from certified sustainably sourced timber. Available in a number of size & design options, all with 19mm cladding.
Roof Construction
The cabin features an apex style overhang roof, designed to create a spacious interior with a traditional looking exterior. Constructed from 12mm tongue & groove timber boards and covered with a high quality mineral felt to protect the building from weather damage and damp occurring. The option to add stylish roof shingles is available to create a decorative tiled roof finish.
Georgian Style Windows
The Georgian style windows and doors are manufactured from traditional toughened glass which is single glazed. A three quarter length opening window and the half glazed single door allows for a bright and well ventilated interior.
Home Installation Service
If you're struggling to find time to construct your garden building, you can use our home installation service. Our professional team will ensure your building is constructed safely and to the highest standard. Full details of our professional installation service can be found in the 'Customise your options' section above.
Dimensions
| Width | 209 cm 6' 10" |
|---|---|
| Depth | 209 cm 6' 10" |
| Height | 220 cm 7' 3" |
| Eaves Height | 191 cm 6' 3" |
| Door Width | 67.6 cm 2' 3" |
| Door Height [cm] | 162.5 cm 5' 4" |
| Internal Width | 185.2 cm 6' 1" |
| Internal Depth | 185.2 cm 6' 1" |
Specifications
| Accreditations | Certified Sustainable |
|---|---|
| Wood Treatment | Untreated |
| Material | Timber |
| Colour | Natural Wood |
| Cladding Style | Machined Logs |
| Cladding Thickness | 19 mm 3/4" |
| Glazing Material | Glass |
| Number of Windows | 1 Window |
| Opening Windows | 1 Opening Window |
| Roof Style | Apex |
| Roof Covering | Mineral Felt |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Roof Thickness | 12 mm 1/2" |
| Door Style | Single Door |
| People Required To Build | 2 Person Recommended |
| Floor Material | Tongue & Groove |
| Floor Thickness | 12 mm 1/2" |
| Guarantee | 10 Year Anti-Rot |
The Loxley 2.1m x 2.1m Coulsdon Log Cabin is is an attractive traditional style garden building that can serve as a home office, summerhouse or a high quality storage building. The cabin features lockable half glazed Georgian style single door and a matching style three quarter length opening window. The single door comes fitted with a mortice lock to keep the contents of your shed secure. For added style, the cabin includes a small overhang that shields from harsh sun in summer, and rain.
The 19mm interlocking high grade pine boards and tongue and groove flooring and roofing make for a very stable and durable garden building. The roof is then covered in mineral felt to prevent weather damage and damp occurring.
Please note: The cabin comes untreated.
All timber is certified and comes from sustainable sources.
This product is Untreated. It is ESSENTIAL that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative immediately after assembly in order to activate any stated guarantee. This treatment will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions.
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on Loxley log cabins.
Standard Delivery
Following your order being processed you will receive an SMS text message introducing ourselves with an invitation to visit our dedicated delivery booking website where you can select your own delivery date. Our Customer Care team will attempt to contact any customers that have not booked a delivery date within 24hrs of this SMS being sent to offer further assistance.
You will then receive another SMS text message the working day before your delivery date with a 4 hour time slot to give you a good indication of when your order will arrive.
A final SMS will be sent to you the morning of your delivery with a link to track your delivery in real time. This means you will have a more accurate indication of when your order will arrive whilst being made fully aware of any unexpected delays.
Following delivery a confirmation will be sent to you for your reference as proof of delivery.
Lead times for standard services are stated at the top of the page and may be extended depending on location and circumstances. Upgraded services may also result in a longer lead time.
Installation Service
Installation is available on many of our log cabins for most UK postcodes and the lead time is normally between 14-21 working days after your order has been delivered. This is to ensure that you have fully inspected the product and are happy to proceed. In busy periods this lead-time may increase.
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
No, you do not need to be home for your delivery. All we ask is that you let us know via email to let us know that you will not be present for the delivery. In the email please let us know where a suitable place would be to leave the building. Our delivery drivers are NOT allowed to place your log cabin in your back gardens even if the gate is left open.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house has a restricted access, what do I do?
Our drivers are only contracted to provide kerbside drop offs and deliveries. They will NOT bring any of our orders through your home. A driver may offer to take an order further; for instance a back garden but this is ONLY at their own discretion. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please contact us prior to ordering.
My Order Has Not Been Delivered, What Should I Do?
We deliver between 8am and 7pm. If your order has not been delivered when expected please click here.
Please Note: Additional items such as paint, furniture or storage units may be delivered separately on a different day to your main product. If you have ordered multiple products in one order then you are likely to receive multiple deliveries.












































