This is a demo store. No orders will be fulfilled.
RotoSpa Quatro 5-6 Person Circular Spa Hot Tub - Dark Grey
- In Stock
- 7-10 Days Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- Seats 5-6 Persons
- Installation Included
- Various Panel Colour Options
- Thermal Cover Included
- 12 mood-setting LED colours
- Digital Touchpad
- Air Sourced Heat Pump Available (Info in Images)
- Efficient 1.5HP Hi-Flow Pump
- ‘Silent’ Air Control System
- Eco-Friendly
- Energy Efficient
- Easily Moveable (If Required)
- Easy Maintenance
- Lifetime Shell Guarantee
- UKs Only Hot Tub Manufacturer
Dimensions
| Diameter | 200 cm 6' 7" |
|---|---|
| Deep | 74 cm 2' 5" |
| Capacity | 1000 Litres |
Specifications
| Material | Roto-Therm |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Seats | 6 |
| Jets |
26 luxury hydrojet package: 1 x 15 jet ultra master massage 6 x 2” shoulder and upper back massage jets 1 x 4″ rotating massage jet 1 x 4” mid-back directional massage jet 1 x 4” rotating massage jet 1 x 4” directional upper back massage jet 1 x footwell ozone jet |
| Electrical Supply | 240V 13 amp ‘plug & play’ or alternative 240V 16 amp hard wired |
| Heating | 2kW Titanium corrosion resistant heating element |
| Pump | Efficient 2.5HP Hi-Flow pump |
| Controls | Digital Touchpad (Lockable) |
| Lights | Mood-Setting LEDs (12 Colours) |
| Insulation | Ultra High Blow Polyethylene Foam |
| Water Care | Sanitising Ozone Technology |
| Air Control | 'Silent’ Air Control System |
| Accreditations | Made in the UK |
| Guarantee | Lifetime Shell Guarantee |
The RotoSpa QuatroSpa is your key to a personal oasis in your garden. Imagine sinking into warm, effervescent water as pulsing jets provide a soothing massage. It’s not just a hot tub; it’s a sanctuary where you can unwind and reconnect with your loved ones.
Ergonomic Seating for Ultimate Comfort
After a long day, you deserve to relax. The QuatroSpa features contoured seats designed to embrace your body. Recline in the UltraMassage lounger and let the 26 jet system soothe you from head to toe.
Hydro Jets – Your Personal Masseuse
Feel the day’s stress dissolve as the QuatroSpa’s hydro jets target and relieve your tense muscles. With adjustable pressure options, you can customise your soak to suit your needs, promoting wellness and relaxation.
Your Garden, Your Staycation Destination
Why travel when you can transform your patio into a private resort oasis? The QuatroSpa invites you to enjoy the luxury of a vacation without leaving your home. Picture yourself soaking in the heated water under a starlit sky, creating your own slice of paradise.
Illuminate Your Evenings
Enhance your relaxation with customizable multi-colour lighting. Opt for vibrant hues for a lively family evening or soothing blues for a tranquil soak. The choice is yours.
Low-Maintenance Luxury
Owning a QuatroSpa is designed to be stress-free. With easy water care, you can focus on enjoying your spa, not maintaining it. Plus, with RotoSpa’s UK-based team, help is always just a call away.
Affordable Garden Wellness
RotoSpa makes owning a personal spa oasis attainable. The QuatroSpa, a compact and portable model, is designed to fit seamlessly into your life and your patio, all while being kind to your budget.
Ready for Relaxation?
Transform your outdoor space into a private spa paradise that your family will cherish. With financing options starting as low as £99 per month Interest free!, we make it easy for you to start enjoying the hot tub lifestyle. Call us today or fill in the contact form and take the first step towards a more relaxed and rejuvenated you!
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on RotoSpa products.
Free Nation Wide Delivery & Installation*
RotoSpa pride themselves on the high standard of their hot tubs and accessories, therefore they insist on having their own team carry out the delivery and installation of all orders to ensure 100% customer satisfaction.
Following your order being placed, you will be contacted by RotoSpa's expert Delivery & Installations team to arrange an agreeable date. They will also go through a pre-delivery consultation call with you to ensure that there are no problems on the day and that placements and installations can go ahead as planned.
Lead times for standard services are stated at the top of the page and may be extended depending on location and circumstances. Upgraded services may also result in a longer lead time. *RotoSpa aim to cover as much of the mainland UK as possible. If your postcode is reporting itself as undeliverable we may be able to quote for special delivery price. Contact us for more information
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
Yes, due to the nature of this product and the services provided, someone will have to be on-site to take delivery and oversee the installation.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers/installers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house/property has restricted access, what do I do?
All access to a desired location will be assessed during your delivery consultation and any issues can hopefully be resolved for an installation to go ahead. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please feel free to contact us prior to ordering.
Do you use a crane to deliver your hot tubs?
No, RotoSpa design their hot tubs to fit through either standard UK doorways or down the sides of a property so the use of a crane is not necessary. Any concerns regarding access to your desired spa location will be raised during your delivery consultation.


