This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Redlands 10' x 8' Hazeltine Log Cabin - 28mm
- In Stock
- 4-6 Weeks Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- Superior grade traditional style log cabin.
- Constructed from 28mm interlocking machined logs.
- European fully glazed double doors.
- Horticultural Glass Glazing Material
- Extra internal height provided due to the pent style sloping roof.
- All timber used within the production of this product is from a legal and sustainable source.
- Redlands Garden Buildings 10 year guarantee included.
Dimensions
| Width | 295 cm 9' 8" |
|---|---|
| Depth | 235 cm 7' 9" |
| Height | 262.3 cm 8' 7" |
| Eaves Height | 218.9 cm 7' 2" |
| Door Width | 152 cm 4' 12" |
| Door Height [cm] | 188 cm 6' 2" |
| Internal Width | 330.4 cm 10' 10" |
| Internal Depth | 210.4 cm 6' 11" |
Specifications
| Accreditations | Certified Sustainable |
|---|---|
| Wood Treatment | Untreated |
| Material | Timber |
| Colour | Natural Wood |
| Framing Size | 44 mm x 58 mm 1 3/4" x 2 5/16" |
| Cladding Style | Machined Logs |
| Cladding Thickness | 28 mm 1 1/8" |
| Glazing Material | Glass |
| Number of Windows | None |
| Opening Windows | 1 Opening Window |
| Roof Style | Pent |
| Roof Covering | Mineral Felt |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Roof Thickness | 19 mm 3/4" |
| Door Style | Double Door |
| People Required To Build | 2 Person Recommended |
| Floor Material | Tongue & Groove |
| Floor Thickness | 19 mm 3/4" |
| Guarantee | 10 Year Anti-Rot |
The Redlands 10' x 8' Hazeltine Log Cabin is a highly versatile, superior quality cabin that can be used as a garden office, gym, or attractive summerhouse. The cabin features 1x opening window and large Georgian style half glazed double doors that allow for an easy access to the cabin and lit the interior with natural light. The glazing can be upgraded to double glazing and toughened glass, if desired, and full pane style option is also available. The door is lockable, featuring an integrated 3-lever lock for higher security of the cabin. The combined 4-way chamfered notch-joint system and heavy duty mineral felt roof provide durability and protection against the elements.
All timber used within the production of our buildings has been certified as being harvested from a legal and sustainable source.
This product comes with the Redlands Garden Buildings 10 year guarantee included. Offering protection against general timber rot and decay – the guarantee does not cover the product against timber splits or warping which may occur naturally over time.
Please Note: It is essential that the product is assembled in accordance with the instructions supplied on a firm and level base constructed from a suitably durable material. It should also be treated shortly after assembly and then annually thereafter with an appropriate high quality preservative.
This product is Untreated. It is ESSENTIAL that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative immediately after assembly in order to activate any stated guarantee. This treatment will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions.
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on Redlands products.
Standard Delivery
Redlands will email you shortly after your order is processed to confirm your order has been placed successfully and then again a day later to inform you of your delivery week. You will receive manufacturing updates throughout your order to let you know how your order is progressing. Once your product is ready for dispatch (Normally 8 working days before the end of your lead time).
Our delivery team will contact you via telephone to arrange a suitable delivery date along with a 2 hour time slot. Don’t worry if you don’t hear from our team immediately, once your log cabin is manufactured and ready for delivery a member of the team will contact you.
Deliveries have to be made on larger vehicles such as a HIAB truck. Log Cabins come fully wrapped and flat packed. They are delivered to the kerbside, driveway or front garden. We will ensure that your order is delivered to the nearest point to your property that is adjacent to the roadway, subject to it being legal for us to park and clear of obstructions. We would suggest that if a fire engine can access the delivery point then so can our vehicle.
Please Note: You will have 2 days to confirm this date before a new delivery date will have to be arranged. Our delivery team will attempt to contact you multiple times during this period so do not worry if you miss their first call.
Installation Service
Installation is available on many of our log cabins for most UK postcodes and the lead time is normally between 14-21 working days after your order has been delivered. This is to ensure that you have fully inspected the product and are happy to proceed. In busy periods this lead-time may increase.
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
No, you do not need to be home for your delivery. All we ask is that you let us know via email or signed note to let us know that you will not be present for the delivery. In the note please let us know where a suitable place would be to leave the building. Our delivery drivers are NOT allowed to place your log cabin in your back gardens even if the gate is left open.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house has a restricted access, what do I do?
Our drivers are only contracted to provide kerbside drop offs and deliveries. They will NOT bring any of our orders through your home. A driver may offer to take an order further; for instance a back garden but this is ONLY at their own discretion. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please contact us prior to ordering.
My Order Has Not Been Delivered, What Should I Do?
We deliver between 7am and 7pm. If your order has not been delivered when expected please click here.
Please Note: Additional items such as paint, furniture or storage units may be delivered separately on a different day to your main product. If you have ordered multiple products in one order then you are likely to receive multiple deliveries.























