This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Loxley 4.4m x 3.2m Tiverton Log Cabin - 28mm
- In Stock
- 7-14 Days Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- Robust Log Cabin
- Toughened Glass
- 28mm thick interlocked logs
- 12mm Tongue and Groove roofing
- 3 x Opening windows
- 10 Year Anti-Rot Guarantee
- Manufactured from certified sustainably sourced timber
- Installation available
Dimensions
| Width | 442.2 cm 14' 6" |
|---|---|
| Depth | 317.4 cm 10' 5" |
| Height | 249.8 cm 8' 2" |
| Eaves Height | 212.6 cm 6' 12" |
| Door Width | 142.1 cm 4' 8" |
| Door Height [cm] | 180.5 cm 5' 11" |
| Internal Width | 409 cm 13' 5" |
| Internal Depth | 271 cm 8' 11" |
Specifications
| Accreditations | Certified Sustainable |
|---|---|
| Wood Treatment | Untreated |
| Material | Timber |
| Colour | Natural Wood |
| Cladding Style | Machined Logs |
| Cladding Thickness | 28 mm 1 1/8" |
| Glazing Material | Glass |
| Window/Glazing Thickness | 4 mm 3/16" |
| Number of Windows | 3 Windows |
| Opening Windows | 3 Opening Windows |
| Roof Style | Reverse Apex |
| Roof Covering | Mineral Felt |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Roof Thickness | 16 mm 5/8" |
| Door Style | Double Door |
| People Required To Build | 2 Person Recommended |
| Floor Material | Plywood |
| Floor Thickness | 12 mm 1/2" |
| Guarantee | 10 Year Anti-Rot |
This UK made Loxley 4.4m x 3.2m Tiverton Log Cabin - 28mm is a stylish corner design offering a high performance garden building, perfect for home working or additional relaxation space.
The full length glazing is 4mm toughened glass and provides plenty of natural light. The 28mm thick logs used in the manufacture of this building are manufactured from high grade, slow grown, approved, northern European pine. The three opening windows and lockable double doors have high quality mortise and tenon joinery and are fitted with draft excluders to compliment the storm resistant design. The floor is 12 mm plywood, the roof is 16mm T&G and is completed with mineral roof felt. The floor bearers are pressure treated for long life.
The building is delivered untreated for painting or staining immediately following installation. A fixing kit, mineral roof felt and assembly instructions are provided. Please note that log cabins are supplied as individual log boards that are assembled length by length, building up from the floor; not pre-made panels. Allowance should be made for the roof overhang and for access around the outside during construction and subsequent treatment.
Following your order, you will be sent a link to choose your delivery day. On the morning of delivery day you will also receive live tracking information. Before you assemble your building, you will need a base which is flat and level to a sufficient size. Grass, soil or gravel are not sufficient as they will move with the weight of a building. Imperial dimensions are approximate to the nearest foot; please refer to the exact metric dimensions in the data given.
This product is Untreated. It is ESSENTIAL that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative immediately after assembly in order to activate any stated guarantee. This treatment will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions.
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on Loxley log cabins.
Standard Delivery
Following your order being processed you will receive an SMS text message introducing ourselves with an invitation to visit our dedicated delivery booking website where you can select your own delivery date. Our Customer Care team will attempt to contact any customers that have not booked a delivery date within 24hrs of this SMS being sent to offer further assistance.
You will then receive another SMS text message the working day before your delivery date with a 4 hour time slot to give you a good indication of when your order will arrive.
A final SMS will be sent to you the morning of your delivery with a link to track your delivery in real time. This means you will have a more accurate indication of when your order will arrive whilst being made fully aware of any unexpected delays.
Following delivery a confirmation will be sent to you for your reference as proof of delivery.
Lead times for standard services are stated at the top of the page and may be extended depending on location and circumstances. Upgraded services may also result in a longer lead time.
Installation Service
Installation is available on many of our log cabins for most UK postcodes and the lead time is normally between 14-21 working days after your order has been delivered. This is to ensure that you have fully inspected the product and are happy to proceed. In busy periods this lead-time may increase.
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
No, you do not need to be home for your delivery. All we ask is that you let us know via email to let us know that you will not be present for the delivery. In the email please let us know where a suitable place would be to leave the building. Our delivery drivers are NOT allowed to place your log cabin in your back gardens even if the gate is left open.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house has a restricted access, what do I do?
Our drivers are only contracted to provide kerbside drop offs and deliveries. They will NOT bring any of our orders through your home. A driver may offer to take an order further; for instance a back garden but this is ONLY at their own discretion. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please contact us prior to ordering.
My Order Has Not Been Delivered, What Should I Do?
We deliver between 8am and 7pm. If your order has not been delivered when expected please click here.
Please Note: Additional items such as paint, furniture or storage units may be delivered separately on a different day to your main product. If you have ordered multiple products in one order then you are likely to receive multiple deliveries.