This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Greenway 4.7m x 6.48m Winston Log Cabin
- In Stock
- 4-6 Weeks Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- High Quality Contemporary Log Cabin.
- Mirrorable Design.
- Available in 4 Colours.
- Wind-tight chalet connection.
- 18mm floor and roof included.
- 20cm Roof Overhang.
- 2 x Double Fixed Windows.
- 2 x Single Opening Windows.
- 1 x Double Door.
- 2 x Single Doors.
- Manufactured from certified sustainably sourced timber.
- It is important that a good quality treatment is applied to both the inside and outside of a cabin following installation.
- All Greenway log cabins come with a 2 year manufacturers warranty and this cabin includes a special extended 5 year warranty on the wooden wall elements.
Cabin Construction
This cabin is constructed from heavy duty 44mm interlocking machined logs creating a sturdy and stable log cabin to withstand all of the elements. The cabin features wind-tight chalet connection. The timber of this building has been certified as being harvested from a legal and sustainable source.
Roof Construction
The cabin features a modern pent style roof creating a building that would be an eye-catching asset to your garden. The pent roof also offers an additional roof overhang giving a welcoming feel. The slope-style roof guides rainwater down and away from the entrance so you will not have to worry about weather damage. The cabin has the option to purchase premium coloured roof felt if desired. The option to add Synthetic Rubber (EPDM) can be supplied & fitted as part of our installation options to provide a superior long lasting covering.
Double Glazing
This stunning log cabin features double glazing throughout meaning this building can be enjoyed all year round. The fixed and opening full pane windows will give a bright and well ventilated interior creating a versatile log cabin.
Home Installation Service
If you're struggling to find time to construct your garden building, you can use our home installation service. Our professional team will ensure your building is constructed safely and to the highest standard. Full details of our professional installation service can be found in the 'Customise your options' section above.
Dimensions
| Width | 648 cm 21' 3" |
|---|---|
| Depth | 470 cm 15' 5" |
| Height | 251 cm 8' 3" |
| Eaves Height | 222 cm 7' 3" |
| Door Width | 158.8 cm 5' 3" |
| Door Height [cm] | 195.7 cm 6' 5" |
| Internal Width | 594.8 cm 19' 6" |
| Internal Depth | 381.2 cm 12' 6" |
| Veranda Depth | 20 cm 8" |
Specifications
| Accreditations | Certified Sustainable |
|---|---|
| Wood Treatment | Untreated |
| Material | Timber |
| Colour | Natural Wood |
| Cladding Style | Machined Logs |
| Cladding Thickness | 44 mm 1 3/4" |
| Glazing Material | Glass |
| Window/Glazing Thickness | 3 mm 1/8" |
| Glazing Type | Double Glazed |
| Number of Windows | 4 Windows |
| Opening Windows | 2 Opening Windows |
| Roof Style | Pent |
| Roof Covering | None |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Roof Thickness | 18 mm 11/16" |
| Door Style | Double & Single Door |
| People Required To Build | 2 Person Recommended |
| Floor Material | Tongue & Groove |
| Floor Thickness | 18 mm 11/16" |
| Guarantee | 5 Year Manufacturer Warranty |
The Greenway 4.7m x 6.48m Winston Log Cabin is a high quality Contemporary garden building ideal for use as a home office, wellness gym or additional living space. This Log Cabin features 2 x double windows and 2 x single opening windows allowing lots of light into the building. This flexible building allows you to place the single doors in position yourself, the building is also manufactured with a mirrorable design so you can build the cabin to suit your garden.
This Greenway Log Cabin is available in several stylish colour options or untreated as standard. This option can be selected when selecting the upgrade options for your Log Cabin.
Please Note In order to receive the full 5 year manufacturers warranty, it is necessary that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative prior to or shortly after construction. This will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions. Roof covering is not included as standard but must be installed following construction. Mineral felt rolls and shingles can be purchased from the 'Choose Your Options' section.
This product is Untreated. It is ESSENTIAL that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative immediately after assembly in order to activate any stated guarantee. This treatment will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions. Pre-Painted options do not require an additional treatment.
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on Greenway products.
Standard Delivery
For all Greenway orders our delivery team will contact you via telephone to arrange a suitable delivery date. Don’t worry if you don’t hear from our team immediately, once your log cabin is manufactured and ready for delivery a member of the team will contact you. The delivery is normally an all day service between the hours of 7am and 7pm, however provided the service is available in your area an AM/PM specific service may be agreed.
Due to the large size of Log Cabins, deliveries have to be made on larger vehicles such as a HIAB truck. Log Cabins come flat packed on a number of pallets and are delivered to the kerbside, driveway or front garden. We will ensure that your order is delivered to the nearest point to your property that is adjacent to the roadway, subject to it being legal for us to park and clear of obstructions. We would suggest that if a fire engine can access the delivery point then so can our vehicle.
Lead times for all delivery services are stated at the top of the page and may be extended depending on location and circumstances. Upgraded services may also result in a longer lead time.
Installation Service
Installation is available on many of our products for most UK postcodes and the lead time is normally between 14-21 working days after your order has been delivered. This is to ensure that you have fully inspected the product and are happy to proceed. In busy periods this lead-time may increase.
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
No, you do not need to be home for your delivery. All we ask is that you let us know via email or signed note to let us know that you will not be present for the delivery. In the note please let us know where a suitable place would be to leave the building. Our delivery drivers are NOT allowed to place your shed in your back gardens even if the gate is left open.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house has a restricted access, what do I do?
Our drivers are only contracted to provide kerbside drop offs and deliveries. They will NOT bring any of our orders through your home. A driver may offer to take an order further; for instance a back garden but this is ONLY at their own discretion. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please contact us prior to ordering.
My Order Has Not Been Delivered, What Should I Do?
We deliver between 7am and 7pm. If your order has not been delivered when expected please click here.
Please Note: Additional items such as paint, furniture or storage units may be delivered separately on a different day to your main product. If you have ordered multiple products in one order then you are likely to receive multiple deliveries.







