This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Adley 5.3m x 4m Echo Log Cabin With UPVC Windows & Doors - 44mm
- In Stock
- Pick A Day Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- Premium 44mm thick interlocking log boards
- Double Doors with a lock and key for security
- Hand made in the UK - Superb build quality and materials
- UPVC Windows & Doors - Multiple colour options available
- Opening Glazed Windows
- 16mm Interlocking Tongue & Groove Roof and Floor
- Made from Sustainably Sourced Timber
- 10 Year Anti Rot Guarantee
Dimensions
| Width | 534 cm 17' 6" |
|---|---|
| Depth | 416 cm 13' 8" |
| Height | 327 cm 10' 9" |
| Eaves Height | 212 cm 6' 11" |
| Door Width | 149 cm 4' 11" |
| Door Height [cm] | 189 cm 6' 2" |
| Internal Width | 503 cm 16' 6" |
| Internal Depth | 373 cm 12' 3" |
Specifications
| Accreditations | Made in the UK, Certified Sustainable |
|---|---|
| Wood Treatment | Untreated |
| Material | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Cladding Style | Machined Logs |
| Cladding Thickness | 44 mm 1 3/4" |
| Glazing Material | Glass |
| Glazing Type | Double Glazed |
| Number of Windows | 6 Windows |
| Opening Windows | 6 Opening Windows |
| Roof Style | Reverse Apex |
| Roof Covering | Mineral Felt |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Roof Thickness | 16 mm 5/8" |
| Door Style | Double Door |
| People Required To Build | 2 Person Recommended |
| Floor Material | Tongue & Groove |
| Floor Thickness | 16 mm 5/8" |
| Guarantee | 10 Year Anti-Rust |
The Adley 5.3m x 4m Echo Log Cabin - 44mm offers a large and practical interior that is multi-functional. With a traditional and elegant design, this log cabin would look excellent in any style of garden. This cabin is one of the largest in our range and boasts an incredible six opening windows, alongside half glazed French doors. This cabin is a great choice whether you're looking for a space to entertain guests or somewhere to simply relax. We manufacture this log cabin using high quality, 44mm timber log boards. The boards interlock to create a tight seal against water ingress and draughts. Providing an extremely robust and solid structure. The solid 44mm boards offer great heat retention, meaning you can use this cabin all year round! An added air vent helps air move inside the cabin, reducing the chance of moisture build-up and improving ventilation throughout the building. Featuring six opening windows and half glazed French doors, you have excellent views of your garden from every angle. The windows and doors of this cabin are all double glazed. Meaning this building has heat retaining and sound proofing qualities.
Manufactured from sturdy 16mm tongue and groove boards, the roof and floor interlock to create robust panels, making them ideal for all your furniture. Premium roofing felt is included to safeguard your log cabin from the typical British weather and ensure durability. An additional vent promotes airflow within the cabin, reducing the risk of moisture inside the building and enhancing overall ventilation. A lock and key are supplied as standard so you can secure your building and belongings when not in use. High quality roofing felt is supplied to protect your building from the elements and provide longevity.
UPVC, a low-maintenance material, eliminates the need for yearly treatments, unlike wooden-framed windows. You can choose from three colours - anthracite, oak, and white meaning you can to customise your log cabin to suit your exacting style. UPVC ensures security with its lightweight yet sturdy frame, robust locks, and double-glazed glass, preventing unauthorised entry. When considering a log cabin, energy efficiency matters. Our UPVC log cabins feature 44mm interlocking log boards, the thickest size, making them suitable for year-round use. The UPVC framing and double-glazed windows also minimize external noise, creating a tranquil and productive environment.
All of our log cabins are made using only ethically sourced, certified timber and are all made here in the UK by our highly skilled team. Our cabins are supplied un-treated and will require a coat of high quality timber treatment once constructed. This log cabin will be delivered in individual tongue and groove timber lengths and should be constructed on a firm and level base.
This product is Untreated. It is ESSENTIAL that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative immediately after assembly in order to activate any stated guarantee. This treatment will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions.
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on Adley products.
Standard Delivery
We will contact you on the morning of your confirmed delivery date by email and/or SMS with a two hour delivery time slot. We aim to meet these delivery times but during busy periods, deliveries may take a little longer, however we always work hard to keep delays to a minimum.
Deliveries are made on large vehicles. Log Cabins come flat packed and are delivered to the kerbside, driveway or front garden. Our delivery team will contact you via telephone to arrange a suitable delivery date. Don’t worry if you don’t hear from our team immediately, once your log cabin is manufactured and ready for delivery a member of the team will contact you.
Lead times for standard services are stated at the top of the page and may be extended depending on location and circumstances. Upgraded services may also result in a longer lead time.
Pick a Day Delivery
We offer a pick a day delivery service on a wide range of our log cabins, simply enter your delivery postcode to see all the available delivery dates for your area and choose the one that best suits you. This service is for selected buildings, and will be highlighted on all qualifying products under the delivery section.
Pick a day delivery is subject to availability. Postcode must match your delivery address, otherwise the delivery date may not be available. Pick a Day delivery may not be available when Home installation is selected, you will be contacted by the installations team to arrange delivery and installation dates. Pick a Day delivery on orders placed through finance are also not available and are subject to credit checks, which are outside our control. In such cases you will be contacted to rearrange delivery. Terms & Conditions apply.
Installation Service
Installation is available on many of our products for most UK postcodes and the service varies depending on the product. If home installation is selected, you will be contacted by the installations team to arrange an installation date. This service will normally be booked in between 14-21 working days after your order has been delivered. This is to ensure that you have fully inspected the product and are happy to proceed. In busy periods this lead-time may increase. We recommend covering your items or keeping them in a sheltered area during this period.
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
No, you do not need to be home for your delivery. All we ask is that you let us know via email or signed note to let us know that you will not be present for the delivery. In the note please let us know where a suitable place would be to leave the building. Our delivery drivers are NOT allowed to place your cabin in your back gardens even if the gate is left open.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house has a restricted access, what do I do?
Our drivers are only contracted to provide kerbside drop offs and deliveries. They will NOT bring any of our orders through your home. A driver may offer to take an order further; for instance a back garden but this is ONLY at their own discretion. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please contact us prior to ordering.
My Order Has Not Been Delivered, What Should I Do?
We deliver between 7am and 7pm. If your order has not been delivered when expected please click here.
Please Note: Additional items such as paint, furniture or storage units may be delivered separately on a different day to your main product. If you have ordered multiple products in one order then you are likely to receive multiple deliveries.
