This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Adley 3.3m x 3.4m Newhaven Log Cabin with Veranda - 19mm
- In Stock
- Pick A Day Delivery
Omni Capital Finance Calculator
View Options- Desirable mini log cabin for all uses
- 19mm Interlocking tongue and groove cladding as standard
- Double Doors with a lock and key for security
- High quality green mineral felt as standard
- Opening high strength Styrene Glazed Window
- 10 year anti-rot guarantee and uses sustainably approved timber
- 12mm Interlocking Tongue & Groove Roof and Floor
- Installation available
Dimensions
| Width | 340 cm 11' 2" |
|---|---|
| Depth | 371 cm 12' 2" |
| Height | 264 cm 8' 8" |
| Eaves Height | 222 cm 7' 3" |
| Door Width | 149 cm 4' 11" |
| Door Height [cm] | 188 cm 6' 2" |
| Internal Width | 307 cm 10' 1" |
| Internal Depth | 237 cm 7' 9" |
Specifications
| Accreditations | Made in the UK, Certified Sustainable |
|---|---|
| Wood Treatment | Untreated |
| Material | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Cladding Style | Machined Logs |
| Cladding Thickness | 19 mm 3/4" |
| Glazing Material | Styrene |
| Glazing Type | Single Glazed |
| Number of Windows | 2 Windows |
| Opening Windows | 2 Opening Windows |
| Roof Style | Apex |
| Roof Covering | Mineral Felt |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Roof Thickness | 12 mm 1/2" |
| Door Style | Double Door |
| People Required To Build | 2 Person Recommended |
| Floor Material | Tongue & Groove |
| Floor Thickness | 12 mm 1/2" |
| Guarantee | 10 Year Anti-Rust |
The Adley 3.3m x 3.4m Newhaven Log Cabin is the ideal solution if you’re looking to increase the living, entertaining and working space you have at home. Perfectly suited to being a garden snug, reading nook or home office, this cabin is very versatile and the uses are endless. A high apex roof line provides this building with ample headroom inside, ideal for installing tall standing lights and shelving. The additional veranda space and wide opening doors allow you to bring the outdoors in, so you can enjoy the summer weather while being shaded from the sun.
Made of high quality, 19mm log boards that interlock with each other, this cabin has a secure and tight construction that will prevent water ingress and help to retain heat. This garden cabin comes with large double doors that provide easy access and a welcoming entrance. A lock and key are supplied as standard so you can secure your building and belongings when not in use. Featuring two large, opening, SAN styrene glazed windows, this log cabin provides a bright and airy interior. We use high strength SAN styrene to glaze the windows and doors of this cabin, this high strength material is strong, safe and shatterproof. High quality roofing felt is supplied to protect your building from the elements and provide longevity. The roof and floor are constructed using hard-wearing 12mm tongue and groove boards that interlock to create robust and strong panels. In addition to this, an added vent aids air flow inside the cabin, minimising the likelihood of moisture inside the building, improving overall ventilation.
All of our log cabins are made using only ethically sourced and certified timber and are all made here in the UK by our highly skilled team. Our cabins are supplied un-treated and will require a coat of high quality timber treatment shortly after construction. This log cabin will be delivered in individual tongue and groove timber lengths and should be constructed on a firm and level base.
This product is Untreated. It is ESSENTIAL that you treat the garden building with a high quality, spirit-based, timber preservative immediately after assembly in order to activate any stated guarantee. This treatment will protect the timber from weathering and will need to be repeated accordingly in relation to manufacturer’s instructions.
We aim to deliver all products as soon as possible. Please check individual product pages for delivery lead times and services associated with each product in your order. Below is an outline of the services we offer on Adley products.
Standard Delivery
We will contact you on the morning of your confirmed delivery date by email and/or SMS with a two hour delivery time slot. We aim to meet these delivery times but during busy periods, deliveries may take a little longer, however we always work hard to keep delays to a minimum.
Deliveries are made on large vehicles. Log Cabins come flat packed and are delivered to the kerbside, driveway or front garden. Our delivery team will contact you via telephone to arrange a suitable delivery date. Don’t worry if you don’t hear from our team immediately, once your log cabin is manufactured and ready for delivery a member of the team will contact you.
Lead times for standard services are stated at the top of the page and may be extended depending on location and circumstances. Upgraded services may also result in a longer lead time.
Pick a Day Delivery
We offer a pick a day delivery service on a wide range of our log cabins, simply enter your delivery postcode to see all the available delivery dates for your area and choose the one that best suits you. This service is for selected buildings, and will be highlighted on all qualifying products under the delivery section.
Pick a day delivery is subject to availability. Postcode must match your delivery address, otherwise the delivery date may not be available. Pick a Day delivery may not be available when Home installation is selected, you will be contacted by the installations team to arrange delivery and installation dates. Pick a Day delivery on orders placed through finance are also not available and are subject to credit checks, which are outside our control. In such cases you will be contacted to rearrange delivery. Terms & Conditions apply.
Installation Service
Installation is available on many of our products for most UK postcodes and the service varies depending on the product. If home installation is selected, you will be contacted by the installations team to arrange an installation date. This service will normally be booked in between 14-21 working days after your order has been delivered. This is to ensure that you have fully inspected the product and are happy to proceed. In busy periods this lead-time may increase. We recommend covering your items or keeping them in a sheltered area during this period.
Delivery FAQ
Do I need to be home for my Delivery?
No, you do not need to be home for your delivery. All we ask is that you let us know via email or signed note to let us know that you will not be present for the delivery. In the note please let us know where a suitable place would be to leave the building. Our delivery drivers are NOT allowed to place your cabin in your back gardens even if the gate is left open.
Will I need to help my delivery driver?
Our drivers DO NOT need your help during a delivery. They will not ask for your help and they can manage all the items themselves. We are not insured to cover any customer injuries and therefore we ask you NOT to help or try and help our drivers while they make a delivery.
My house has a restricted access, what do I do?
Our drivers are only contracted to provide kerbside drop offs and deliveries. They will NOT bring any of our orders through your home. A driver may offer to take an order further; for instance a back garden but this is ONLY at their own discretion. If you have any questions about access or you live in a restricted access zone please contact us prior to ordering.
My Order Has Not Been Delivered, What Should I Do?
We deliver between 7am and 7pm. If your order has not been delivered when expected please click here.
Please Note: Additional items such as paint, furniture or storage units may be delivered separately on a different day to your main product. If you have ordered multiple products in one order then you are likely to receive multiple deliveries.


